Yemeksepeti Sipariş Artırma, Yemeksepeti Restoran Başvuru, Yemeksepeti Restoran Girişi, Yemeksepeti Go Kurye Başvuru

Yemeksepeti Sipariş Artırma, Yemeksepeti Restoran Başvuru, Yemeksepeti Restoran Girişi, Yemeksepeti Go Kurye Başvuru

Bu yazımızda restoranların paket servisi için kullandıkları sistemlerden olan Yemekspeti'nden bahsedeceğiz.

Bir önceki yazımızda Trendyol Yemek menü düzenleme, satış, sipariş artırmadan bahsetmiştik. Trendyol ile alakalı yazımıza bu linkten Trendyol Yemek Satış Artırma, Trendyol Yemek Restoran Girişi, Trendyol Yemek Restoran Başvuru (serincecigkofte.com) ulaşabilirsiniz. 

Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi sipariş adedinizi görmeden kendi kuryeniz ile çalışmak dezavantajdır. Sipariş adedinizi görene kadar Yemeksepeti vale restoran yani Yemeksepeti'nin kendi kuryeleri ile çalışmanızda fayda var. Çalışma saatlerinin uzunluğu da düşünüldüğünde Yemeksepeti kuryeleri sizin için daha avantajlı olacaktır. Yine bildiğiniz üzere kendi kuryesi ve Yemeksepeti kuryesi ile çalışanlar için komisyon oranları farklılıklar göstermektedir. Kendi kuryesi ile çalışanlar için komisyon oranı yüzde 12, Yemeksepeti kuryesi ile çalışanlar için komisyon oranı yüzde 38 civarındadır. Kendi kuryesi ile çalışanların komisyon oranı düşüklüğü asla sizi yanıltmasın. Şipariş adedi, çalışılan süre, sipariş uzaklığı, sipariş beklemesi ve soğuması, sipariş mesafe ödemesi ve bunların toplamı sipariş adedinize göreavantaj olmayabilir.

Yemeksepeti diğer paket sistemlerinden farklı olarak 24 saat esasına göre çalışır. Trendyol Yemek, Getir Yemek kendi kuryeleri bölgeye, güne göre değişmek ile birlikte genelde 01:30 ya da 02:00 saatlerine kadar hizmet vermektedirler. Hatta belli saatlerden sonra kurye gelmediği için siparişleriniz kurye sebebi ile iptal olabilir. 

Önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi bilinirliği yüksek bir zincir marka olsanız da restoran isminizin yanında en ağırlıklı ürününüzü kullanmanızı bulunmanız açısından tavsiye ederim. Örnek: Sadece Serince restoran ismi Yerine Serince Çiğ Köfte ve (Şube adı) kullanmak sizin bulunmanızı kolaylaştıracaktır.

Kategori isimlerinizi ve açıklamalarınızı sadece Menüler gibi kısaca yazıp bırakmak yerine Porsiyon çiğ köfte Menüler, Çiğ Köfte Menüler gibi düşünmelisiniz. Unutmayın müşteriniz restoranınızı sizin kadar tanıyamaz, menü içeriklerine sizin kadar hakim olamaz. Bu açıdan düşünüp menülerinizi planlayın. Oluşturduğunuz menülerin altlarına seçimi zorunlu olmayan opsiyonlar olarak tatlılar, yan ürünler, salatalar, özel lezzetler, soslar olarak eklemeler yapmanız müşterinizin seçimini kolaylaştıracağı gibi satışlarınıza da olumlu olarak yansıyacaktır. Opsiyonları oluştururken Minimum seçim 0 (Seçim zorunlu değil), minimum seçim 1 (Seçim zorunlu olacak) anlamına gelir. Maksimum seçimi ise seçimi zorunlu olmayan opsiyonlarda tekil ürününüz sayısı kadar kullanmanız size olumlu dönüşler sağlayacaktır.

Doyurucu menüleri oluşturduktan sonra tekil ürün kategorilerimize sıra geldi. Yine kategori ve açıklamaların anlaşılır olmasına çok dikkat edin. 

İçecek gruplarınızda şalgam gibi acılı - acısız, maden suyu gibi meyve çeşitleri olan ürünlerinizi opsiyonlaştırarak tercihleri kolaylaştırın. Her tekil ürününüzün altına yine diğer ürünlerinizi de (İçecek grubu hariç) opsiyon olarak eklemeyi ihmal etmeyin.

Menülerinizi, tekil ürünlerinizi tamamladıktan sonra sıra ürün görsellerinize geldi. Kaliteli görseller satışlarınıza yaklaşık yüzde 50 oranında olumlu etki yapacaktır.

Yemeksepeti'nde menü ve grafik ekibi farklıdır ve bu düzenlemeler esnasında birsürü mail yazışması ve telefon görüşmesi yapsanız da çok zor ilerleme kaydediliyor. Kendinize ait resimler bile kopya resim denilip reddedilebiliyor. Yemek sipariş sistemleri arasında en zor ekip olduklarını söyleyebilirim. En katı kurallı sepet ekibi, en dar bölgeye çalışan ekip Getir Yemek'tir. 

Eklenilecek, çıkarılacak malzemeyi Trendyol Yemek'te rahatça ekleyebiliyorduk ama Yemeksepeti'nde bunu opsiyon ile yapmak zorundasınız. 

Eğer ilk girişi yapacaksanız mail ile excel (detaylı olması şart) hazırlayıp Yemeksepeti'ne ürün ve opsiyonlarınızı ekletebilirsiniz. Lakin aktif restoranlara bu kolaylık sağlanmıyor. 

Çalışma saatlerimizi, menü saatimizi kendi kuryemiz ile çalışıyorsak çalışma bölgelerimizi ve minimum sipariş tutarlarımızı da ayarladıktan sonra, kampanyalar bölümünden kampanyalara katılıyoruz. Ayrıca menümüzün tamamına (Yüzde 15 ya da 20 olabilir) indirim oranını ayarlıyoruz, 1 ya da 2 joker ayarlıyoruz ve restoranımız artık sipariş almaya hazır.

Şimdi günlük rutin sipariş öncesi hazırlıklarımızı yapacağız.

Restoran panelimiz mümkün olduğu kadar uzun süre açık kalmalı. Günlük olarak paneli açmadan önce ürünlerin kontrolü gereklidir. Eksik olan ürünlerin tedariğinin yapılması ya da satışa kapatılması gereklidir. Mutfağınız ile çok iyi koordine olun. Bir önceki gün için restoranınıza yapılan olumlu ya da olumsuz yorumları okuyun ve cevap verin. Bu yorumlar eksiklerinizi görmenize katkı sağlayacaktır. Yıldız oranınızı en az 9.5 ve üzerinde tutmaya çalışın. Yorumlarda yapıcı ve nazik olun. Marka değerinize zarar veren, alakasız yorumlar için canlı destek üzerinden itirazda bulunun.

Gelen siparişlerdeki müşteri not ve açıklamalarını iyi okuyun. Paketlemeye çok önem verin. Islak mendil, peçete, sızdırmaz kap, çatal, kaşık, bıçak, tuz gibi ekipmanlarınız kaliteli olmalı.

Her müşteri çok önemlidir. İster masa müşterisi, ister paket servis müşterisi olsun garson, komi ve kuryelerinize bu önemi yansıtın.

Müşterinize sipariş ile alakalı sormanız gereken bir husus varsa ya da bir eksikliğiniz varsa telefonla arayın, iletişimde olun. Örnek: Diyelim ki müşteriniz dürüm + ayran siparişi verdi ve ayranınız elinizde yok. Siparişi kabul edip kısmi iade yapabilirsiniz, siparişi kabul edip müşteriniz ile görüşüp yerine başka ürün kabul edip etmeyeceğini sorabilirsiniz. Bu gibi durumlarda küçük hediyeler müşterilerinizi memnun edecektir.

Siparişleri bekletmeden, en kısa sürede kabul edin ve hazırlayın. Yoğun dönemlerde asla restoranı kapalı duruma almayın bunun yerine yoğunluk süresini kullanın.

Kendi kuryenizi ya da Yemeksepeti Go kuryelerini geciktirmemeye özen gösteriniz. Yaşanan her gecikme kuryeleri siparişi yetiştirme stresine sokabileceği için düşünceli ve nazik olunuz. İşlerini para karşılığında yapan profesyoneller olsalar da kuryelerin bir makine olmadığını, insan olduklarını, yaşadıkları trafik stresi ve müşteri streslerini aklınızdan çıkarmayınız. Az bekleme sürelerinde ikram edeceğiniz bir bardak çay bile onların stresini azaltmaya biraz da olsa katkı sağlayacaktır. 

Siparişlerinizin az olduğu günler ya da saatler için kampanya menüleri (Örnek : Her ayın15’i aldığının yüzde 50 fazlası bedava, her gün 14:00- 16:00 indirim kampanyası) gibi menüler oluşturabilir ve bu menüleri ayrıca satışa açıp kapatabilirsiniz.

Opsiyonlar bölümünde fiyat güncellemelerde sorun yaşanabileceği için 1 porsiyon, 1.5 porsiyon olarak opsiyonlara giriş yapmak pek makul olmadığı için bunu tek ürünlerde 1 porsiyon, 1.5 porsiyon olarak düzenleyebilirsiniz. Ama opsiyonlardan da bunun yapılabileceğini ve zorluğunu bilmenizi isterim.

Yemek Sepeti siparişleri kurye bekleyen bölümünde silik olarak göründüğü için ekran takip edilmeli ve bekleyen sipariş varsa 00:00 ‘a kadar 0 850 222 54 45, 00:00’dan sonra 444 54 45 numarası aranarak kurye talep edilmesi gerekir.

Yemek sepetinde gecikmeden, kuryeden dolayı iptal olan siparişler sipariş kodu, tarih ile birlikte not alınarak valerestoran@yemeksepeti.com’a iskonto talebi ile gönderilmesi ve neticesinin takip edilmesi gerekir. 

Yemeksepeti restoran başvurunuzu Restoran Başvuru buradaki formu doldurarak yapabilirsiniz. Menülerinizi My Restaurant (portal.restaurant) buradan düzenleyebilir, indirim, jokerlerinizi oluşturabilir, yorumlarınızı görebilirsiniz. Siparişlerinizi Go (restaurant-partners.com) bu panelden takip edip, menülerinizi açıp kapatabilirsiniz.

İş arayan kuryeler Yemeksepeti'ne Yemeksepeti Kurye Başvuru buradaki formu doldurarak yapabilirler.

Yemeksepeti restoran destek hattı numaraları: 00:00 ‘a kadar 0 850 222 54 45, 00:00’dan sonra 444 54 45

Bu sistemi restoranınızı inceleyerek ücreti karşılığında yapan profesyoneller var. Onlara işi teslim etmeniz sizi epey bir iş yükünden kurtaracağı gibi satışlarınıza da katkı sağlayacaktır.

Bu bilgileri doğru kullanmazsanız yapılacak sistemler size katkı sağlamayacaktır.

Yemek Sepeti Ödeme Hesaplama yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hayırlı ve bol kazançlar dileriz.

Seince Çiğ Köfte

Whatsapp Whatsapp