Getir Yemek Restoran Başvuru, Sipariş ve Satış Artırma

Getir Yemek Restoran Başvuru, Sipariş ve Satış Artırma

Önceki yazılarımızda Migros Yemek'i ele aldık. Hala restoranlar başvuru konusunda sorun yaşamaya devam ediyorlar. Migros yemek restoran başvuru ile alakalı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Trendyol yemek kendini güncellemeye devam ediyor. Reklam sistemine geçti. Bazı bayilerimiz reklamları test etti ve geri dönüşleri başarılı buldular. Trendyol yemek ile alakalı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Yemek sepeti sektöre ilk giren firma olmasına rağmen yazılımsal olarak, menü ekibi olarak, IBAN güncelleme, IBAN ayırma zorlukları olarak, joker sistemindeki aksaklıkları ile iptal siparişler için hala mail atılmadan iskonto talebi oluşturulmaması, ödemelerdeki istikrarsızlıkları, her restoran sahibini bir iktisatçı gibi inceleme yapmak zorunda bırakan excel tabloları ile zorluklar yaşatmaya ve çalışan restoranları pişman etmeye devam ediyor. Yemek sepeti ile alakalı yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Bu yazımızda Getir Yemek'i ele alacağız. Öncelikle restoran başvurunuzu GetirYemek - Hemen Başvur! buradaki formu doldurarak başlatabilirsiniz. Getir yemek'in diğer sepetlere göre farklılık göteren kurye sistemi hem kendi kuryesi, hem Getir kuryesi kullanan restoranlar için tek tuş ile açılıp kapanabilir vaziyette ve bu özelliğini beğeniyorum. 

Hemen aklımıza komisyon oranları gelecek elbette. Kendi kuryesi ile çalışanlar için KDV dahil yüzde 12, Getir Kuryesi ile çalışanlar için ise KDV dahil yüzde 35 yüzde 38 arası bir komisyona denk geliyor. Ödemeler ertesi gün hesabınıza yatıyor. 

Kendi kuryesi ile çalışan restoranlar için  bölge ve o bölge için belirlenecek minimum gönderme tutarı çok önemli. Mayıs 2023 ten önce burada bir hata vardı, giderildiğini belirtti Getir Yemek bölge sorumlusu bir arkadaşım ama henüz bu hatanın düzeltilip düzeltilmediğini test etme fırsatımız olmadı. O hata şuydu: Bölgeleri seçerken minimum tutar diyelim 30 TL, bölgeleri seçip kaydediyordunuz ve burada minimum 50 TL gönderimi olan bölgeye 30 TL gönderimli bölgeleri de ekleyebiliyordunuz. Dolayısı ile bu yazılımsal bir kargaşaya yol açıyordu. Şimdi bir bölgeyi minimum tutar olarak bir bölüme ekleyebiliyorsunuz. Hala kendi kuryesi ile çalışan restoranlar için bölge ve minimum tutar seçimi çok önemli. 1 TL'lik bir fark bile sizin o bölgeye ulaşamamanıza ve rakiplerinizden minimum tutarı sizden düşük olanların o bölgeye ulaşmasına sebebiyet verecektir. 

Getir kuryesi ile çalışan restoranların bölge ve minimum tutar seçmesine gerek yok. Siistem otomatik olarak bu ayarları yapıyor. Hem Getir, hem kendi kuryesini kullanan restoranlar da bu ayarları yaparken dikkatli olmalıdırlar. 

Getir Yemek e yemek sistemleri arasında gönderim bölgesi olarak rakiplerine nazaran yarı yarıya bir mesafede bölge limiti oluşturuyor bildiğim kadarı ile. Bu da Getir Yemek kuryeleri ile daha dar bir bölgeye hitap etmenize sebebiyet veriyor. Umarım bu limiti rakiplerinin seviyesine çıkarırlar. 

Trendyol yemek, Yemek sepetinde ana fiyat üzerinden indirip yaptığınızda müşterilere indirimli fiyat gösteriliyor lakin Getir Yemek'te yazdığınız ana fiyat müşteriye gösteriliyor ve belirlediğiniz indirim sepette uygulanıyordu. 01 Haziran 2023'ten itibaren Getir Yemek üstü çizili fiyat uygulamasına geçti ve fiyatlarınızı bu anlamda kontrol etmenizde fayda görüyoruz.

Bilindiği üzere Getir Yemek'te kategoriler menü ekibinin onayına düşüyor öncelikle ve menü ekibi onayladıktan sonra ürün ekliyorsunuz. Diğer sepetlerde olduğu gibi restoran ismi, kategori isimleri bulunabilirlik açısından çok önemli. Elbette ki restoran kategorisi de bulunabilmeniz açısından çok önemli. Bir çiğ köfte restoranı kategori olarak sokak lezzetleri olarak değil çiğ köfte kategorisinde bulunmalı.

Getir yemek opsiyonları en zor oluşturulan yazılım diyebilirim. Bildiğiniz üzere Trendyol Yemek ve Yemek Sepetinde opsiyonları oluşturduktan sonra istediğimiz ürün altına seçim yaparak ekleyebiliyoruz. Getir Yemekte bunu her ürün için tek tek eklemek zorundasınız. Trendyol yemek'te çıkarılacak malzemeleri eğer tek ürün ise malzeme seçiminden, ek malzemeleri ek malzeme eklemeden yapabiliyoruz ama Getir Yemek ve Yemek sepetinde bunları opsiyon olarak eklemek zorundasınız. 2'li  3''lü menülerde şöyle bir kolaylık var aslında bu tüm sepetler için geçerli. Çoklu menüler için sadece tekil ürüne opsiyon tanımlayıp bu tekil ürünü 1'nci ürün tercihi, 2'nci ürün tercihi olarak ekleyebilirsiniz. Getir yemekte bunu rahatlıkla yapabilirsiniz ama karşşınıza şu 2 hata çıkacak: İlk hata çoklu ürün fiyatını değiştirirken sistem hata verecek ve opsiyonları silmeden fiyat değiştiremeyeceksiniz. Bu sistemsel bir hata ve bu tarafımızca Getir Yemek menü ekiplerine bildirildi. karşılaşacağınız 2'nci hata ise şu olacak: Tekil ürünü opsiyon yaptığınız zaman ürün bittiğinde normalde opsiyonun kapanması gerekli birden fazla opsiyon varsa bile sadece ilgili ürün kapanmalı ama bu ürün opsiyonda kapanmıyor. Bu hata da tarafımızca Getir Yemek yetkililerine bildirildi. Bunun olması gereken şu: Ürün eklenip tek başına satılabilir olmaya kapanmalı ve fiyatı sıfırlanmalıdır. 

Getir Yemek opsiyonlarını metin, ürün ve opsiyon ürün olarak ekleyebilirsiniz. Metin eklemeyi Acılı, Acısız gibi belirticiler, ürünü kısmını satacağınız ücretli ya da ücretsiz ürün opsiyonları için kullanabilirsiniz. Opsiyon ürün kısmını biz henüz çözemedik. Bu konu ile alakalı bilgi sahibi olduğumuzda yazımızın içerisinde paylaşacağız inşallah. Opsiyonları opsiyonlar bölümünden toplu olarak ya da tekil olarak açıp kapatabilirsiniz. 

Her restoran panelinde olamayabilir önceden satış temsilcisine oluşturması için talepte bulunduğunuz indirimler Kampanyalardan artık kendiniz oluşturabilirsiniz lakin bu kampanya Müdavim etiketinizi kaldıracağı için satış yetkilinizden Müdavim + yüzde indirimi oluşturmasını talep edebilirsiniz. Bizce kampanyanın müdavim etiketini kapatıyor olması da ayrıca bir sistemsel hata.

Getir yemekte reklamları deneyimleyemedik. Trendyol'da aynı gün içerisine reklam planlayabiliyorsunuz. Günlük ya da toplam bütçe üzerinden ilerleyip reklmaları panelinizden görebiliyorsunuz. Reklam konusu Getir Yemek'te 15 günlük periyotlar halinde ve istediğiniz bölgeleri seçerek yapabiliyorsunuz.

Getir Yemek Masa kısmı yine her restoranda olmayabilir. Öğrendiğimiz kadarı ile müşteriniz restorana gelip Getir Yemek üzerinden ödeme yapacak indirimden faydalanacak. Açıkçası biz bu sistemi pek sağlıklı bulmadık. Online sipariş sistemleri Gel al, Kurye götürsün şeklinde olmalı. Kurye müşterisi için olan komisyon Masa'da farklı olmalı ve farklı fiyatlar uygulanmalı. Sistem müşteri, restoran ergonomisi üzerine ilerlemeli diye düşünüyoruz. 

Çalışma saatlerinize riayet etmeli ve açık kalma sürenizi uzun tutmalısınız. Ayrıca sipariş kabul, onay ve hazırlama süreçleriniz makul seviyede olmalı. Getir Yemek'in hoşumuza gitmeyen ve çalışmayı zorlaştıran diğer bir konusu Kuryeye Teslim Et tuşuna mutlaka basmak zorunda kalmanız. Diğer sepetler için kuryeler kabulü kendileri yapıyorlar. Bu sistem de düzeltilmeli diye düşünüyoruz. 

Sipariş notlarınızı okumalısınız, paketlemeye aşırı özen göstermelisiniz, menülerinizi üşenmeden tek tek düzenlemelisiniz. İçeriğinden eklenebilecek, çıkarılabilecek malzemeleri olan ürünleri düzenlemelisiniz. Herkes acı, soğanlı ya da sarımsaklı ürün yemek zorunda değil. Bu tercihi müşterilerinize sunmalısınız. 

Tüm sepetlerde içerik görselleri yüklenebilmekte iken Getir Yemek'te içerik görsellerini yüklemek imkansız gibi. Marka ismi zikretseniz de görsel eklenemiyor. Diğer görsellerinizi kurallara uyarak düzenlemelisiniz. Görselin oluşu satışlarınıza yüzde 25 - 50 arasında etki etmektedir. Unutmayın size sipariş veren müşterinin neredeyse yüzde 90-95'i sizin restoranınızı hiç görmez. Uygulamadaki menünüz ve giden ürününüz ne ise müşteri için siz osunuz.  

Tüm yazılarımızda değindiğimiz gibi kuryeleri geciktirmemek için itina göstermenizi bu yazımızda da sizlere hatırlatmak isteriz.

Yemek Sepeti Restoran Ödeme Hesaplama İçin linkteki yazımızı okuyunuz.

Çiğ köfte bayimiz olmak için Çiğ Köfte Bayimiz Olun formunu doldurduktan sonra uzman kadromuz size gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

Tüm okurlarımıza hayırlı işler, bol kazançlar dileriz.

Whatsapp Whatsapp