Çiğ Köfte mi, Çiğköfte mi? Doğrusu Hangisi?

Çiğ Köfte mi, Çiğköfte mi? Doğrusu Hangisi?

Çiğ Köfte mi, Çiğköfte mi? Doğrusu Hangisi?

Çiğ köfteci mi, çiğköfteci mi? Çiğ köftecilik mi, Çiğköftecilik mi? Çiğköfte dükkanı mı doğru yoksa çiğ köfte dükkanı mı?

Yazımızda bu soruların cevaplarını bulacak ve bu kelimenin Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre doğru kullanımını öğreneceğiz.

Yapılan iş ile alakalı en ince detayları bilmek ve kendimizi geliştirmek zorundayız. İnternette birleşik olarak ya da ayrı olarak kullanılan çiğköfte kelimesi arama motorlarında bulunmada etkili olduğu için hem birleşik hem de ayrı olarak kullanılmaktadır. çiğ köfte kelimesinin doğrusu bilinse de arama motorlarında çiğköfte dükkanı, çiğ köfte dükkanı olarak aratma yapılabileceği düşünülerek ayrı ya da birleşik olarak kullanılmaktadır.

Çiğ Köfte kelimesinin doğru kullanımı TDK web sitesinde ''Ayrı Yazılan Birleşik Kelimeler'' bölümünde yer verilmiş ve doğru kullanımı çiğ köfte olarak bildirilmiştir. Yine TDK sözlükte kelimelerle alakalı doğru kullanımın çiğ köfte, çiğ köfteci, çiğ köftecilik şeklinde olduğu belirtilmiştir.

Yine çok karıştırılan bir diğer kelime yine gıda sektörü ile alakalı içli köfte kelimesidir. İçli köfte kelimesinin doğru kullanımı yazımızda kullandığımız gibidir.

Whatsapp Whatsapp