1Mayıs İşçi Bayramı, Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

1Mayıs İşçi Bayramı, Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.  Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada Birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Dünyanın birçok yerinde 1 Mayıs’ta kutlanan İşçi Bayramı Amerika’da her yıl Eylül’ün ilk pazartesi günü kutlanıyor. İşçi Bayramı aslında 19. Yüzyılda Amerikan işçi hareketinin 8 saatlik iş günü talepleriyle beraber ortaya çıktı ve 1894’de resmi tatil günü ilan edildi. Amerikan işçi eylemlerinin içinden çıkan 8 saatlik iş günü ve 1 Mayıs’ın İşçi Bayramı olarak kutlanması talepleri tüm dünyaya yayılırken, Amerika’da muhafazakar sendikaların ve onları destekleyen yerel hükümetlerin desteğiyle İşçi Bayramı Eylül ayının ilk pazartesine alındı.

İbn Ömer (R.aA) Resûlullah'ın: “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.” buyurduğunu rivayet etmiştir.

Bu vesile ile tüm işçilerimizin Emek ve Dayanışma Gününü Kutluyoruz. 

Whatsapp Whatsapp