Çiğ Köfte Bayilik Nasıl Alınır, Çiğ Köfte Dükkanı Yeri Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilir, Çiğ Köfte Bayi Nasıl Açılır?

Çiğ Köfte Bayilik Nasıl Alınır, Çiğ Köfte Dükkanı Yeri Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilir, Çiğ Köfte Bayi Nasıl Açılır?

Öncelikle çiğ köfte restoranı açmaya karar vermişseniz bu yazımızın size rehber olacağını umuyoruz. Tüm aşamaları size sıraya göre yazmaya çalışacağız.

Çiğ köfte bayilik nasıl alınır, çiğ köfte dükkanı nasıl açılır, çiğ köfte dükkanı  yeri nasıl olmalı, çiğ köfte dükkanı açarken hangi sıralamaya göre ilerlemeliyim gibi sorularınızı duyar gibiyiz.

Öncelikle bayilik konusunda kararınız kesinse ve şartlarınız uyuyorsa  KOSGEB başvurunuzu yapmanız ve derslerinizi tamamlamanız gereklidir. Bayilik alacağınız firmanın bu konuda size desteği olup olmayacağını sorun ve ilk olarak bu işi başlatın ve açılış, açılış sonrasına kadar danışmanınızla koordineli olarak ilerleyin ki teşvik fırsatlarını kaçırmayın.

KOSGEB ile alakalı girişiminiz başladıktan sonra restoranınız için dükkan aramaya başlamalısınız. Bu iş için 30-40 metre kare arasında bir dükkan yeterli olacaktır.

Öncelikle dükkan yeri için paket servisi de düşünmelisiniz. Kuşbakışı 5 km çap sizin paket servis bölgenizi belirleyecektir. Elbette kendi kuryeniz ile çalışacaksanız bu bölgeleri genişletebilirsiniz.

Dükkanınız ana caddeler üzerinde yaya trafiği olan, okul, dersane, üniversite kampüs ve öğrenci yurdu bölgelerine yakın olmalı. Dışarıda oturulabilecek alanı olması işinize daha da katkı sağlayacaktır.

Tadilat gerektirmeyen ya da az tadilat gerektiren dükkanlar tercihiniz olmalı. Eğer bulabiliyorsanız sahibinden kiralık dükkanları, hava parası olmayan, depozitosu senet olarak verilebilen uygun kiralı dükkanlar ilk tercihiniz olmalı. Eğer bir dükkan devralmak varsa planınızda tüm detayları ile araştırma ve inceleme yapmalısınız.

Kiramız tutarı çok önemli. Eğer çalışanınız olacaksa kira brüt tutarının yüzde 25’sini aylık, eğer çalışanınız olmayacaksa kira brüt tutarının yüzde 75’ini 3 aylık olarak stopaj vergisi olarak ödeyeceksiniz demektir.

Kiralama yapmadan evvel dikkat etmeniz gereken diğer önemli husus dükkan ölçülerinin masa sandalye yerleşimine, tezgah dolap yerleşimine, yıkama lavabo yerleşimine uygunluğu olmalıdır. Hazırlık yapabileceğiniz ayrı bir mutfak bölümü, içerde wc olması da gerçekten çok önemlidir. Varlığında değerini belki anlamanız pek mümkün olmayabilir ama yokluğunda büyük sorunlar yaşayacağınızı garanti edebilirim.

Kira sözleşmesini 5 yıllık yapmak, devir hakkını almak, artış oranı ve bunların sözleşmede belirtilmiş olması çok önemli konular.

Dükkan kiralamasını bayiliğini aldığınız firma ile koordineli olarak yaptıktan sonra bayiliğinizi alacağınız firma ile sözleşmeyi iyice okuyarak sözleşme imzalayınız.

Sonra ilk yapmanız gereken şey, anlaştığınız firmaya dolap, tezgah dükkan, tabela, reklam alanları ölçülerini almalarını istemek ve dükkan planını paylaşmak olacak ki; firma ürünlerinizin siparişine başlasın. Teslimat süresi yaklaşık 15 gün sürecektir.

Bu esnada eğer tadilat boya vb işler olacaksa bu işleri de bekletmeden başlatmalısınız.

Bu aşamada çiğ köfte bayiliği aldığınız firma ile koordineli olarak bir açılış tarihi belirlemelisiniz ki biraz toleranslı olması yaşanabilecek aksaklıklara karşı sizi zor durumda bırakmasın.  

Açılış gününü baz alarak bayilik aldığınız firmanın genel merkezine ve sağladığı olanaklara bakarak marul, yeşillik, limon, lavaş, meşrubat, ayran, su ve meşrubat dolaplarının, sızdırmaz kaplarınızın uygun büyüklüklerde, ambalaj malzemelerinizin tedarikini sağlatmalısınız. Çalıştığınız firmanın anlaşmalı olduğu firmalar olabileceği gibi bu ürünleri anlaşmalı olduğunuz firma size sağlayabilir. Her iki açıdan da tedariğini yapmalısınız.

Çiğ köfte bayiliği için, çiğ köfte dükkanı için ne tür şirket kurmalıyım diye düşündüğünüzü tahmin etmek zor değil.

Şirket türü için yine bayiliğini alacağınız firma ile irtibatta olmanız ve bilgi almanız gerekli. Genelde şahıs şirketi kullanıldığını da belirtmekte fayda var.

Bayilik alacağınız firmanın size sağladığı bir kolaylık yoksa bir mali müşavir ile anlaşmalısınız. Eğer sadece perakende satış yapacaksanız ilgili nace kodu ile, toptan satışınız da olacaksa ikinci bir ilgili nace kodu ile yani 2 nace kodlu bir başvuru yapmalı mali müşaviriniz.

Tabelanızın ve tezgahlarınızın takılacağı gün vergi yani yoklama memurunun geleceği gün olmalı. Boş bir dükkana vergi memuru yoklama tutmayacaktır ve işiniz uzayacaktır.

Şunu belirtmeden geçmeyelim; bir vergi mükellefi olacağınız için yaptıracağınız tüm işlerin faturasını vergi mükellefiyetinizin başlayacağı tarihte alın ki KDV’lerin önemini işe başladığınızda anlayacaksınız. Hatta market alış verişlerinizde bile fatura talep etmelisiniz. Market fişlerini mali müşaviriniz kanuna uygun olmadığı için işlemeyecektir.

Tabi elinizde masa sandalye, işinizle alakalı araç gereçler varsa yoklama için daha öncesinde de başvurup şansınızı deneyebilirsiniz.

Yoklama için sizin dükkanda bulunmanız, kira kontratını yanınızda bulundurmanız, kimlik kartınızın yanınızda olması gereklidir. Vergi memuru gelip yoklama yaptıktan sonra yoklama tutanağını size verecektir. Tutanağı mali müşavirinize göndermelisiniz.

PTT’ye giderek sadece alıcı olması da yeterli olur KEP adresi almalısınız. Bu adresi platformlara başvuru yaparken kullanacaksınız.

Vergi levhanızı mali müşavirinizden talep ettikten sonra Trendyol Yemek, Getir Yemek, Migros Yemek, Yemek sepeti başvurularınızı yapmalısınız ki; bunlar da zaman alacağı için erken davranmak size zaman kazandıracaktır. Kendi kuryesi ile çalışan restoranlar  ve platformların kuryeleri ile çalışan restoranlar için komisyon oranlarını, başvuru yapılacak linkleri verdiğimiz linkler önceki yazılarımızda mevcut. Bayilik alacağınız firmanın bu platformlarla bağlantısı varsa size başvuru ve menü oluşturulması konusunda yardımcı olacaklardır. Serince Çiğ Köfte’nin şimdiye kadar yazdığımız tüm konularda uzman kadrosu ile bayilerine destek olduğunu belirtmeden de geçemeyeceğiz.

Bizim tavsiyemiz; iş öğrenilene kadar, potansiyel görülene kadar bayilerin platform kuryeleri ile çalışmaları yönündedir. Sonrasında paket sayısına göre yeniden değerlendirme yapılabilir.

Çiğ bayiliğini aldığınız firmanın fiyatlandırma politikasını, geçerli kampanyalarını da öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Gündüz bu işleri yaparken akşam da eğer işi bilmiyorsanız çiğ köfte bayiliğini aldığınız firmadan ürünleri ve işleyişi öğrenmek için eğitim alabilirsiniz.

Vergi levhanız çıktıktan sonra diğer yapmanız gereken Yazarkasa Pos Cihazı diğer bir adıyla ÖKC yani ödeme kaydedici cihaz konusunuz çözmeniz gerekiyor.  Devirle ikinci el bir cihaz size sorun yaşatabilir.

ÖKC yani yazarkasa Pos cihazı alırken nelere dikkat etmeniz gerekli?

Çok farklı markalarda cihazlar mevcut. Özellikle belirtmek isteriz ki bazı markaların servis ücreti, yedek parça ücreti,  devir ücreti, kapatma ücreti, hurdaya ayırma ücreti makul olmayacak seviyede yüksek olduğu için iyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Kare kod özelliği olması, temassız özelliği olması, mobil olması size büyük katkı ve kolaylık sağlayacaktır.

Yazar kasa pos cihazlarınızı kendi kuryeniz de kullanacaksa 2 tane olmasında fayda olacaktır.

ÖKC’niz ile alakalı seçimi yaptıktan sonra faturanızı alınız, cihaz ruhsatı ve seri numarasını alınız. Mali müşavirinize bilgileri gönderip vergi dairesinden ÖKC mükellefiyeti başvurusu yapmasını talep ediniz.

 Komisyon, ödeme bekleme günü, yazılım güncelleme ücreti olmayan ve diğer ücretler açısından size en uygun bir bankada hesap açtırınız. ÖKC bilgilerinizi ilgili banka ile paylaşıp posunuzu çekime hazır hale getirmelerini talep ediniz.

Tüm bunlardan sonra Esnaf odası kaydı, İşyeri Ruhsatı, İşletme kayıt belgesi işlerinizi de açılıştan önce halledebileceğiniz gibi açılış sonrasına bırakmak sizin takdirinizdedir.

Bu arada açılış ve başlangıç için meşrubat seçiminde çok fazla alternatife girmemeniz size kolaylık sağlayacaktır. Su, litrelik ayran, büyük ayran, küçük ayran, acılı şalgam suyu, acısız şalgam suyu, sade maden suyu, limonlu maden suyu, sade gazoz ve 2 sütlü tatlı çeşidi sizi yormayacak çeşitlerdir.

Bu yazımızda çiğ köfte restoranınızın açılış aşamasına kadar yapmanız gerekenleri sırası ile detaylı bir şekilde aktardığımızı düşünüyoruz.

Hayırlı ve bol kazançlar dileriz.

Çiğ Köfte Bayilik Nasıl Alınır, çiğ köfte Dükkan Yeri İçin Nelere Dikkat Edilir, Çiğ Köfte Bayi Nasıl Açılır?

 

Whatsapp Whatsapp