Bakanlık Onaylı Terazi, M Damgalı Terazi, M Belgeli Terazi Seçimi ve Terazi Muayenesi

Bakanlık Onaylı Terazi, M Damgalı Terazi, M Belgeli Terazi Seçimi ve Terazi Muayenesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı (M Belgeli) onaylı teraziler TSE standartlarına göre üretimi yapılan ve kalibrasyonu yapıldıktan sonra M damgasına sahip olarak piyasaya sürülen, terazinin ticari amaçlar için yasal olarak uygun olduğunu gösteren ve 2 yılda bir periyodik muayenesi yapılan terazilerdir. 

Pazarcı esnaflarının muayeneleri ( Değişiklik olup olmadığını takip ediniz) belediyelerce, diğer terazi muayeneleri muayene yetkili servislerce yapılır. 

Resmi Gazetede yayımlanan ilgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz. 

Yeni alacağınız bir terazide M damgası olup olmadığına dikkat ediniz. 

Ayrıca onaysız ve muayenesiz terazi kullanmanın da para cezası olduğunu bilmenizi isteriz. 

Piyasada bakanlık onaylı çeşitli marka ve modellerde maksimum tartım ağırlığı, tartım hassasiyeti, hesaplamalı, boyunlu, kefe türüne göre çeşitli teraziler mevcuttur.

Yeni bir terazi almadan evvel kullandığınız terazinin M damgalı olup olmadığını, damgalanıp damgalanamayacağını muayene yetkili bir servise önden, yandan net şekilde çekilmiş görsellerini göndererek öğrenebilirsiniz. 

Eğer kullandığınız terazi onaylı bir terazi değilse; işinize en uygun teraziyi satın almalısınız. 

Çiğ köfte sektöründen örnek verecek olursak 15 kg tartım kapasiteli 5 gram hassasiyete sahip bir terazide 100 gr tartacaksanız 96 gram  ile 104 gram arasını size 100 gr olarak gösterecektir. Maksimum tartım ağırlığı 6 kilogram olan bir tartıda 1 gram hassasiyet ile daha net bir ölçüm almış olacaksınız. 6 kg tartım ağırlığına sahip bir terazi 3 kg'a kadar 1 gram hassasiyet verirken; 3 kg sonrası hassasiyet 2 grama yükselecektir. 

Dikkat etmeniz gereken hususlar gördüğünüz üzere Bakanlık onaylı, marka, model, fiyat hesaplası, maksimum tartım kapasitesi, tartım hassasiyeti, kefe türü ve tartım miktarı ile işinize en uygun teraziyi seçmelisiniz. 

Şunu da belirtelim ki; her tamir yetkisi olan servisin M damgası vermeye yetkisi yoktur. Terazinizin servise gitmiş olması M damgası alacağı anlamına gelmez. Mevcut teraziniz M damgalı olsa bile M damgası verildiği yıl üzerinden 2 yıl geçmişse yeniden periyodik muayeneye girmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Muayene ve damga ücretleri her yıl  Terazinin tipi, Markası ve modeli, Seri numarası,Sınıfı, Kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı satın alacağınız terazinin muayene yetkili servisi olup olmaması, parça ucuzluğu, ilk fiyatı, muayene ücreti de kullanıcılar açısından önemli olacaktır. 

Ayrıca bazı terazilerde hassasiyet ayarı da yapılabilmektedir. İhtiyaca göre barkodlu terazilerin de kullanıldığını bilmenizi isteriz.

Kur'an-ı Kerim'de ölçü ve tartı ile ilgili birden fazla ayet vardır.

Hud Suresi, 85. ayet:

''Ey kavmim, ölçüyü ve tartıyı -adaleti gözeterek- tam tutun ve insanların eşyasını değerden düşürüp- eksiltmeyin ve yeryüzünde bozguncular olarak karışıklık çıkarmayın.''

İsra Suresi, 35. ayet:

''Ölçtüğünüz zaman ölçüyü tam tutun ve dosdoğru bir tartıyla tartın; bu, daha hayırlıdır ve sonuç bakımından daha güzeldir.''

Hayırlı ve bol kazançlar dileriz.

Whatsapp Whatsapp