25Nisan Kara Şehitlerini Anma Günü, Çanakkale Kara Savaşları

25Nisan Kara Şehitlerini Anma Günü, Çanakkale Kara Savaşları

18 Mart 1915'te Çanakkale'yi denizden geçemeyeceğini anlayan itilaf devletleri 25 Nisan 1915'te Çanakkale'ye karadan çıkmayı denedi. Burada da 18 Mart'taki gibi destan yazan ecdadımız düşmana nefes aldırmadı. 

Her şehidi, gazisi, sağ kalanı ayrı birer hikaye Çanakkale Savaşları'nın. Hepsi ayrı ayrı kahraman, hepsi ayrı birer destan. 

Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşları sırasında genç bir yarbaydı. Askeri dehasını göstermişti. 25 Nisan'da kara savaşları başladığında, 57'inci Piyade Alayı'nı cepheye o sürmüştü.

25 Nisan sabahı saat 05.30’da donanma ateşiyle birlikte Seddülbahir’den çıkarma harekatı başlamıştı. Seddülbahir bölgesi 9.Tümen’e bağlı 26.Alay’ın 3.Taburu tarafından savunuluyordu. Binbaşı Mahmut Sabri Bey 4 bölük ile bölgede konuşlanarak karargahını Harapkale’ye kurmuştu. Çıkarma kıyılara saat 06.00’dan itibaren başladı. Tekke Koyu’nda İngiliz askerleri yoğun bir ateş ile karşılandı. Sonrasında taarruz gelişerek İngilizler tarafından Karacaoğlan Tepesi’nin ele geçirilmesi ile devam etmiştir. 3.Tabur’un 10.Bölüğü’nün takviyesi ile beraber İngiliz ilerleyişi Ertuğrul Koyu’nda durdurulmuştur.

...

Kitre, Seddülbahir, Conkbayırı, Kumkale, Arıburnu ve dahası. Toprağa bastıkça o anları düşünürsünüz, içiniz ürperir. Savaşın nasıl cereyan ettiğini biz uzun uzun yazmayacağız ama herkes bu destanı baştan sona bilmeli.

İşte 25 Nisan 1915- 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale Cephesinde meydana gelen Kara Savaşlarının başlangıç tarihi olan 25 Nisan günü “Kara Şehitlerini Anma Günü” ilan edilmiş ve her yıl 25 Nisanda şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz.

Tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve saygı ile anıyoruz. 

Whatsapp Whatsapp